Ako zachrániť vzťah je zložitá téma. Ako je možné, že dvaja ľudia chcú to isté, no nevedia nájsť spoločnú reč? Niekedy je to druhým jasné na prvý pohľad a niekedy je to hádanka zložitejšia ako Rubikova kocka, hlavolam. Pri riešení hlavolamov sa vždy niečo nové naučíme, rozvíjame svoje talenty. V živote je to takisto.
Príklad so smetným košom
Rada používam príklad so smetným košom, ktorý je naozaj univerzálny. Osoba A povie: ,,Je plný kôš“ a predpokladá, že osoba B sa zdvihne a pôjde kôš vyniesť, alebo aspoň povie čas, kedy ho vyniesť pôjde. Osoba B počuje informáciu o plnom koši a prijme ju ako fakt – je plný kôš.
Osoba A to vyhodnotí tak, že Osoba B je lenivá, nikdy jej v ničom nepomôže a tak demonštratívne vynesie kôš sama. Zvyšok dňa zazerá na Osobu B, ktorá sa aj snaží rozvíjať komunikáciu, no dostáva len jednoslovné, alebo žiadne odpovede.
Netuší, čo sa deje, časom rezignuje a už sa pre istotu nepýta nič. Nastáva dusivé ticho a atmosféra hustne.
Vraj pomerne častý stav v komunikácii žena – muž.
Kde je chyba?
Osoba A predpokladala, že dostatočne jasne hovorí, že potrebuje, aby Osoba B vyniesla smetný kôš. Osoba B si vypočula informáciu o plnom koši a venovala sa ďalej plne svojej práci.
To, že dvaja ľudia nevedia nájsť spoločnú reč, je práve preto, že častokrát sa len domnievame, že sme správne vyslovili svoje očakávanie, svoju požiadavku a že ten druhý jej rozumie. Je to však mylná predstava, ktorá spôsobuje zbytočné tlaky a nepochopenie.
Ako by mohla vyzerať komunikácia a jej dôsledky pri inej formulácii?
Osoba A: ,,Je plný kôš, môžeš ho ísť, prosím, vyniesť?“
Osoba B: ,,Teraz nemôžem, pretože mám rozrobené niečo iné, ale pôjdem, keď to dokončím,. Môže byť?“
Osoba A: „Áno, ďakujem.“ (Prípadne „nie, idem s tým radšej hneď, pretože to potrebujem teraz, smrdí mi to.“)
A deň pokračuje ďalej. Obaja chcú to isté, mať harmonický vzťah, a práve preto potrebujú nájsť spoločnú reč a počuť pravý význam slov, ktoré si medzi sebou hovoria.
,,Je plný kôš.“ a ,,Môžeš ísť vyniesť kôš?“ sú dve vety s úplne odlišným významom.
Mojou úlohou je viesť rozhovor tak, aby ste dokázali vidieť viacero riešení situácie, s ktorou ste za mnou prišli. Som nestranným aktérom, ktorý absolútne rešpektuje, že obe strany majú „svoju pravdu“. Preto nechávam pri párovom koučingu rovnaký priestor na vyjadrenie sa obom.
Veľmi často – hoci nie vždy – je problém rozpadu vzťahov v komunikácii, v zle komunikovaných nenaplnených očakávaniach, v nedoceňovaní toho, čo jeden pre druhého robia. Vzťahový koučing pracuje s rozvíjaním tzv. mákkých zručnostíi, ktoré sú vo vzťahoch nedoceňované, hoci ho asi v najvýznamnejšej miere ovplyvňujú.
Ako vyzerá koučing na príklade z praxe?
Metóda sa volá Metazrkadlo a má striktné pravidlá. Sedíte vedľa seba, no pozeráte sa na mňa.
Dohodnete sa na spoločnom cieli. Od toho momentu je medzi vami pomyselná stena a medzi sebou sa už nerozprávate. Ak mi obaja potvrdíte, že ste sa dohodli na spoločnom cieli, začínam sa pýtať. Položím otázku, na ktorú odpoviete a vašu odpoveď pretlmočím vašej osobe, s ktorou na koučing prichádzate. Po jej/jeho odpovedi vám prerozprávam jej/jeho odpoveď inými slovami a takto ideme ďalej, kým prídete k spoločnej dohode.
Na prvý pohľad ľahké, no prax ukazuje, že to nie je len tak. Preto si vopred povieme aj obmedzenie – ak pravidlo nerozprávania sa medzi sebou porušíte 3x, sedenie sa končí.
Vzťahový koučing môže garantovať, že zo sedenia odídu dvaja spokojní ľudia. Avšak negarantuje, že odídu spolu.
Aj dohoda o tom, že sa nedohodnete, je totiž dohoda, ktorú treba ctiť. My sa budeme spoločne usilovať o to, aby ste našli pre obe strany prijateľné riešenie, na ktorom sa budú chcieť obaja podieľať.
Ako zachrániť vzťah
Spôsobov je veľa. Univerzálne rady expertov – samozvaných i skutočných – sa zhodnú v jednom určite. Rozprávajte sa. Ľudia vo vzťahoch prežívajú svoje strachy a obavy a svojmu partnerovi nevedia povedať, čo ich trápi. Často ženy čakajú, že ich mužská polovička si to domyslí. Nedomyslí. Komunikácia je cestou číslo jedna, ako predchádzať problémom i riešiť ich. Jej obsah a forma však musia byť zrozumiteľné i druhej strane – viď príklad so smetným košom.
Hoci sa skupiny riešených prípadov podobajú, každý je v detailoch iný. Pretože každý sme iný.
Videnia vecí z iného uhla pohľadu, ktorý je však stále váš, je tým, ktorý vám otvára efektívne možnost. Niekedy netušené. Pri každodennom rozhodovaní a konaní sme ovplyvnení našou minulosťou, vzorcami správania, ktoré sme kdesi skopírovali, modifikovali, či odmietli.
Možno to fungovalo (alebo nefungovalo) vo vzťahoch, ktoré ste videli, ale práve vo vzťahu, na ktorom vám záleží, nefunguje. Keď zabehnuté spôsoby zlyhali, je čas vydať sa nevyšľapanou cestou.
A o nej je vzťahový koučing.